AC0201FR-0710K7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0201FR-0710K7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
50mW
Height :
254μm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
AC
Resistance :
10.7kOhm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AC0201FR-0710K7L
YAGEO AC0201FR-0710K7L
AC Series, Thick Film, 10.7kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C