WR12X7872FTL
Mfr.Part #
WR12X7872FTL
Description
RES 78.7K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 200V
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Working Voltage :
200V
Number of Terminations :
2
Resistance :
78.7kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
1%
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Contact Material :
Tin
Packaging :
Tape and Reel
Composition :
Thick Film
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Rated Temperature :
70°C
Datasheets
WR12X7872FTL
Walsin Technology WR12X7872FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 78.7kOhm, 1%,