WR12X61R9FTL
Mfr.Part #
WR12X61R9FTL
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 61.9 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
61.9 Ohms
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
WR
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Failure Rate :
Product Type :
Thick Film Resistors
Height :
0.6 mm
Ratings :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Subcategory :
Resistors
Walsin
Brand :
Walsin
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Width :
1.6 mm
Packaging :
MouseReel
Voltage Rating :
200 V
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Supplier Device Package :
Length :
3.1 mm
Technology :
Thick Film
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Tolerance :
1 %
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
WR12X61R9FTL
Walsin Technology WR12X61R9FTL
WR Series, Thick Film, 61.9 Ohms, 0.25W, 1/4W, 1 %, -55°C ~ 155°C