WR02X32R4FAL
Mfr.Part #
WR02X32R4FAL
Description
RES 32.4 OHM 1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Size Code :
201
Mounting Feature :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Height :
0.23
Product Status :
Active
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Tolerance :
±1%
Height :
0.23 mm
0201 (0603 Metric)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE (V): 25
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.05
Rated Temperature :
70
Voltage Rating :
25 V
Width :
0.3 mm
Number of Terminals :
2
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
+ 125 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Supplier Device Package :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
32.4 Ohms
Working Voltage :
25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thick Film Resistors
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
RoHS :
Details
Length :
0.6 mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
WR02X
Ratings :
Package Width :
0.3
Package Length :
0.6
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Subcategory :
Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
WR02X32R4FAL
Walsin Technology WR02X32R4FAL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WR02X Series, Thick Film, 32.4 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 125°C