VJ0505D8R2CXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D8R2CXPAJ
Description
CAP CER 8.2PF 250V C0G/NP0 0505
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.397mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
250V
Thickness :
1.4478mm
Termination :
SMD/SMT
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Height Seated (Max) :
838.2μm
Length :
1.397mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
8.2pF
Feature :
High Q, Low Loss
Min Operating Temperature :
-55°C
0505 (1313 Metric)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0505D8R2CXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D8R2CXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 8.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D8R2CXPAJ Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
VJ0505D8R2CXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V