VJ0505D0R6VXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D0R6VXPAJ
Description
CAP CER 0.6PF 250V C0G/NP0 0505
Capacitance :
0.6pF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.397mm
Published :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±0.05pF
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Width :
1.397mm
Thickness :
1.4478mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
VJ0505D0R6VXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D0R6VXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 0.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D0R6VXPAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0505D0R6VXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm