VJ0505D0R7VXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D0R7VXPAJ
Description
CAP CER 0.7PF 250V C0G/NP0 0505
Ceramic Capacitors
Length :
1.397mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
0505 (1313 Metric)
Published :
Width :
1.397mm
Tolerance :
±0.05pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.7pF
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Thickness :
1.4478mm
Datasheets
VJ0505D0R7VXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D0R7VXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 0.7pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D0R7VXPAJ Overview
A program's size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0505D0R7VXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm