VJ0505D0R2VXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D0R2VXPAJ
Description
CAP CER 0.2PF 250V C0G/NP0 0505
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Length :
1.397mm
Voltage - Rated :
250V
Published :
Tolerance :
±0.05pF
Thickness :
1.4478mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.397mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.2pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Datasheets
VJ0505D0R2VXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D0R2VXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 0.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D0R2VXPAJ Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
VJ0505D0R2VXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm