VJ0505D6R8CXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D6R8CXPAJ
Description
CAP CER 6.8PF 250V C0G/NP0 0505
Voltage - Rated :
250V
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.397mm
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
6.8pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.397mm
Height Seated (Max) :
838.2μm
Thickness :
1.4478mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Datasheets
VJ0505D6R8CXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D6R8CXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 6.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D6R8CXPAJ Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 250V.
VJ0505D6R8CXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V