VJ0505D3R3BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D3R3BXPAJ
Description
CAP CER 3.3PF 250V C0G/NP0 0505
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Thickness :
1.4478mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±0.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
838.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
1.397mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Length :
1.397mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
Capacitance :
3.3pF
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
VJ0505D3R3BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D3R3BXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 3.3pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D3R3BXPAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
VJ0505D3R3BXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V