VJ0505D3R0BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D3R0BXPAJ
Description
CAP CER 3PF 250V C0G/NP0 0505
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.4478mm
Width :
1.397mm
Capacitance :
3pF
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.397mm
Height Seated (Max) :
838.2μm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±0.1pF
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Datasheets
VJ0505D3R0BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D3R0BXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 3pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D3R0BXPAJ Overview
A program's size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.
VJ0505D3R0BXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V