VJ0505D390JXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D390JXPAJ
Description
CAP CER 39PF 250V C0G/NP0 0505
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V
Thickness :
1.4478mm
Surface Mount, MLCC
Width :
1.397mm
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
838.2μm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
39pF
Length :
1.397mm
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0505D390JXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D390JXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 39pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D390JXPAJ Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.
VJ0505D390JXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V