VJ0505D2R7BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D2R7BXPAJ
Description
CAP CER 2.7PF 250V C0G/NP0 0505
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.4478mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Length :
1.397mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2.7pF
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Feature :
High Q, Low Loss
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Width :
1.397mm
Height Seated (Max) :
838.2μm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±0.1pF
Datasheets
VJ0505D2R7BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D2R7BXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 2.7pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D2R7BXPAJ Overview
A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
VJ0505D2R7BXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V