VJ0505D2R4BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D2R4BXPAJ
Description
CAP CER 2.4PF 250V C0G/NP0 0505
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
838.2μm
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.4478mm
Voltage - Rated DC :
250V
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Length :
1.397mm
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Q, Low Loss
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.397mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
2.4pF
Datasheets
VJ0505D2R4BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D2R4BXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 2.4pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D2R4BXPAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
VJ0505D2R4BXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V