VJ0505D2R2BXPQJHT
Mfr.Part #
VJ0505D2R2BXPQJHT
Description
CAP CER 2.2 PF 250V C0G 0505
Stock
480
In Stock :
480
Capacitance :
2.2 pF
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Features :
High Temperature
Dielectric :
C0G (NP0)
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package :
Cut Tape (CT)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
RoHS :
Details
Failure Rate :
Brand :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
MouseReel
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
250V
Vishay
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±0.1pF
Lead Spacing :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Ratings :
Series :
VJ HIFREQ HT
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
VJ0505D2R2BXPQJHT
Vishay / Vitramon VJ0505D2R2BXPQJHT
VJ HIFREQ HT 2.2 pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)