VJ0505D2R2BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D2R2BXPAJ
Description
CAP CER 2.2PF 250V C0G/NP0 0505
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.4478mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.397mm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Feature :
High Q, Low Loss
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1pF
Published :
Length :
1.397mm
Capacitance :
2.2pF
Height Seated (Max) :
838.2μm
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0505D2R2BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D2R2BXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 2.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D2R2BXPAJ Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 250V.
VJ0505D2R2BXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V