VJ0505D2R0BXPQJHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0505D2R0BXPQJHT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.0 PF 250V C0G 0505
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Features :
High Temperature
Ratings :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS :
Details
Failure Rate :
Package :
Cut Tape (CT)
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination Style :
SMD/SMT
Class :
Class 1
Capacitance :
2 pF
Series :
VJ HIFREQ HT
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
MouseReel
Product :
General Type MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Vishay
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G (NP0)
Datasheets
VJ0505D2R0BXPQJHT
Vishay / Vitramon VJ0505D2R0BXPQJHT
VJ HIFREQ HT 2 pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)