VJ0505D2R0BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D2R0BXPAJ
Description
CAP CER 2PF 250V C0G/NP0 0505
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.4478mm
Width :
1.397mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
838.2μm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
2pF
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±0.1pF
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.397mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0505D2R0BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D2R0BXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D2R0BXPAJ Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
VJ0505D2R0BXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V