VJ0505D200JXPQJHT
Mfr.Part #
VJ0505D200JXPQJHT
Description
CAP CER 20 PF 250V C0G 0505
Ceramic Capacitors
Brand :
Lead Style :
Series :
VJ HIFREQ HT
Termination Style :
SMD/SMT
Class :
Class 1
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
250V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±5%
RoHS :
Details
Capacitance :
20 pF
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max) :
Features :
High Temperature
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
0505 (1313 Metric)
Dielectric :
C0G (NP0)
Vishay
Product :
General Type MLCCs
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Ratings :
Datasheets
VJ0505D200JXPQJHT
Vishay / Vitramon VJ0505D200JXPQJHT
VJ HIFREQ HT 20 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)