VJ0505D1R8BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D1R8BXPAJ
Description
CAP CER 1.8PF 250V C0G/NP0 0505
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±0.1pF
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.397mm
Thickness :
1.4478mm
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.397mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
1.8pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
838.2μm
Case Code (Imperial) :
Published :
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Case Code (Metric) :
Datasheets
VJ0505D1R8BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D1R8BXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 1.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D1R8BXPAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ0505D1R8BXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V