VJ0505D1R0BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D1R0BXPAJ
Description
CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 0505
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.4478mm
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Tolerance :
±0.1pF
Length :
1.397mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Case Code (Metric) :
Published :
Width :
1.397mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
1pF
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
VJ0505D1R0BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D1R0BXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D1R0BXPAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ0505D1R0BXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V