VJ0505D150JXPQJHT
Mfr.Part #
VJ0505D150JXPQJHT
Description
CAP CER 15 PF 250V C0G 0505
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Package :
Cut Tape (CT)
Ratings :
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Packaging :
MouseReel
Features :
High Temperature
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Class :
Class 1
Capacitance :
15 pF
Dielectric :
C0G (NP0)
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Vishay
Lead Spacing :
Series :
VJ HIFREQ HT
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Product Status :
Active
Datasheets
VJ0505D150JXPQJHT
Vishay / Vitramon VJ0505D150JXPQJHT
VJ HIFREQ HT 15 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)