VJ0505D120JXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D120JXPAJ
Description
CAP CER 12PF 250V C0G/NP0 0505
VJ QUAD HIFREQ
Height Seated (Max) :
838.2μm
Width :
1.397mm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Voltage - Rated DC :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.4478mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Length :
1.397mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V
Termination :
SMD/SMT
0505 (1313 Metric)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
12pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Feature :
High Q, Low Loss
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0505D120JXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D120JXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 12pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D120JXPAJ Overview
A program's size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.
VJ0505D120JXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V