VJ0505D120GXPAJ
Mfr.Part #
VJ0505D120GXPAJ
Description
CAP CER 12PF 250V C0G/NP0 0505
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
250V
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Published :
Capacitance :
12pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
250V
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Datasheets
VJ0505D120GXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 12pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D120GXPAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
VJ0505D120GXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V