VJ0505D100JXPQJHT
Mfr.Part #
VJ0505D100JXPQJHT
Description
CAP CER 10 PF 250V C0G 0505
Stock
900
In Stock :
900
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Class :
Class 1
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Series :
VJ HIFREQ HT
Dielectric :
C0G (NP0)
Packaging :
MouseReel
Product :
General Type MLCCs
RoHS :
Details
Brand :
Features :
High Temperature
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Vishay
Package :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±5%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Capacitance :
10 pF
Datasheets
VJ0505D100JXPQJHT
Vishay / Vitramon VJ0505D100JXPQJHT
VJ HIFREQ HT 10 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)