VJ0505D100JXPAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0505D100JXPAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
10pF
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Thickness :
1.4478mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Width :
1.397mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Published :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Length :
1.397mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss
Height Seated (Max) :
838.2μm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
VJ0505D100JXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0505D100JXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 10pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
VJ0505D100JXPAJ Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 250V, it can operate.
VJ0505D100JXPAJ Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V