TNPW2512909RBEEG
Mfr.Part #
TNPW2512909RBEEG
Description
RES 909 OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
762μm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
909Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Length :
6.2992mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
3.0988mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW2512909RBEEG
Vishay / Dale TNPW2512909RBEEG
TNPW e3 Series, Thin Film, 909Ohms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C