TNPW0201150RBEED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0201150RBEED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 0.1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
150 Ohms
Package :
Digi-Reel?
Base Product Number :
TNPW0201
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thin Film
Application :
Automotive
Width :
0.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Length :
0.6 mm
Number of Terminations :
2
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
High Stability
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
RoHS :
Details
Voltage Rating :
25 V
Series :
TNPW e3
Vishay
Subcategory :
Resistors
Brand :
Vishay
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
MouseReel
Height :
0.23 mm
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Type :
Thin Film Resistors
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Product :
Thin Film Resistors SMD
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Datasheets
TNPW0201150RBEED
Vishay / Dale TNPW0201150RBEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 150 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C