TNPW251286K6BEEG
Mfr.Part #
TNPW251286K6BEEG
Description
RES 86.6K OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
3.0988mm
Tape and Reel (TR)
Length :
6.2992mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
ROHS3 Compliant
Height :
762μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
86.6kOhms
Datasheets
TNPW251286K6BEEG
Vishay / Dale TNPW251286K6BEEG
TNPW e3 Series, Thin Film, 86.6kOhms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C