TNPW120661R9BEEA
Mfr.Part #
TNPW120661R9BEEA
Description
RES 61.9 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
1.6mm
Published :
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
TNPW e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Resistance :
61.9Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
250mW
Military Standard :
Not
Supplier Device Package :
Width :
1.6002mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW120661R9BEEA
Vishay / Dale TNPW120661R9BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 61.9Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C