TNPW12065K62BYCN
Mfr.Part #
TNPW12065K62BYCN
Description
RES 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
Power Rating :
250mW
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
TNPW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Military
Resistance :
5.62kOhm
Datasheets
TNPW12065K62BYCN
Vishay / Dale TNPW12065K62BYCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 5.62kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C