TNPW1206208KBEEA
Mfr.Part #
TNPW1206208KBEEA
Description
RES 208K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Length :
3.2004mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Weight :
16.187578mg
Composition :
Thin Film
Height :
660.4μm
Resistance :
208kOhms
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW e3
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
TNPW1206208KBEEA
Vishay / Dale TNPW1206208KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 208kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C