TNPW12061K20BXTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW12061K20BXTA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Series :
TNPW
Power Rating :
250mW
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Thin Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
TNPW12061K20BXTA
Vishay / Dale TNPW12061K20BXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C