TNPW12061K20BETA
Mfr.Part #
TNPW12061K20BETA
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Length :
3.2004mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
250mW
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
660.4μm
Resistance :
1.2kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
TNPW
Supplier Device Package :
Width :
1.6002mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Military
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
TNPW12061K20BETA
Vishay / Dale TNPW12061K20BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C