TNPW12061K18BETA
Mfr.Part #
TNPW12061K18BETA
Description
RES 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1%
Height :
660.4μm
2
Weight :
16.187578mg
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Military
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.2004mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
1.18kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TNPW
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
250mW
Width :
1.6mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
TNPW12061K18BETA
Vishay / Dale TNPW12061K18BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.18kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C