TNPW12061K05BETA
Mfr.Part #
TNPW12061K05BETA
Description
RES 1.05K OHM 0.1% 1/4W 1206
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.05kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Width :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2004mm
Feature :
Military
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Height :
660.4μm
Datasheets
TNPW12061K05BETA
Vishay / Dale TNPW12061K05BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.05kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C