TNPW12061K04BXTA
Mfr.Part #
TNPW12061K04BXTA
Description
RES 1.04K OHM 0.1% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.04kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
TNPW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
Datasheets
TNPW12061K04BXTA
Vishay / Dale TNPW12061K04BXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 1.04kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C