TNPW12061K01BETA
Mfr.Part #
TNPW12061K01BETA
Description
RES 1.01K OHM 0.1% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.01kOhms
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Military
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
TNPW12061K01BETA
Vishay / Dale TNPW12061K01BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.01kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C