TNPW120618K2BXCN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW120618K2BXCN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Feature :
Military
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
TNPW
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
No
Power Rating :
250mW
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Resistance :
18.2kOhm
Datasheets
TNPW120618K2BXCN
Vishay / Dale TNPW120618K2BXCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C