TNPW1206182KBETA
Mfr.Part #
TNPW1206182KBETA
Description
RES 182K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Resistance :
182kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Height :
660.4μm
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
200V
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
TNPW1206182KBETA
Vishay / Dale TNPW1206182KBETA
TNPW Series, Thin Film, 182kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C