TNPW1206180RBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206180RBEEN
Description
RES 180 OHM 0.1% 1/4W 1206
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
16.187578mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
1 (Unlimited)
Height :
660.4μm
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
180Ohms
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
3.2004mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW1206180RBEEN
Vishay / Dale TNPW1206180RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 180Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C