TNPW1206147RBEEA
Mfr.Part #
TNPW1206147RBEEA
Description
RES 147 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
660.4μm
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Length :
3.2004mm
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
147Ohms
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW1206147RBEEA
Vishay / Dale TNPW1206147RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 147Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C