TNPW0805590RFHEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0805590RFHEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 590 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power Rating :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Resistance :
590Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Thin Film
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW0805590RFHEA
Vishay / Dale TNPW0805590RFHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 590Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C