TNPW080536R5BEEA
Mfr.Part #
TNPW080536R5BEEA
Description
RES 36.5 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
36.5Ohms
Published :
Power Rating :
125mW
Height :
558.8μm
Width :
1.2446mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Length :
2.0066mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW080536R5BEEA
Vishay / Dale TNPW080536R5BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 36.5Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C