TNPW080528K0BYCN
Mfr.Part #
TNPW080528K0BYCN
Description
RES 28K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Depth :
1.25mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
No
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
TNPW
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 150V
Resistance :
28kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW080528K0BYCN
Vishay / Dale TNPW080528K0BYCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 28kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C