TNPW080520K0FHEA
Mfr.Part #
TNPW080520K0FHEA
Description
RES 20K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Depth :
1.25mm
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
150V
Contact Plating :
Tin
Series :
TNPW e3
Height :
450μm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
0805 (2012 Metric)
Length :
2mm
Resistance :
20kOhms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW080520K0FHEA
Vishay / Dale TNPW080520K0FHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 20kOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C