TNPW0805182RDEEA
Mfr.Part #
TNPW0805182RDEEA
Description
RES 182 OHM 0.5% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
182Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
100mW
Series :
TNPW e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Datasheets
TNPW0805182RDEEA
Vishay / Dale TNPW0805182RDEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 182Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C