TNPW080511R8FEEA
Mfr.Part #
TNPW080511R8FEEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 11.8 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
11.8Ohms
Supplier Device Package :
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
Power Rating :
125mW
Datasheets
TNPW080511R8FEEA
Vishay / Dale TNPW080511R8FEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 11.8Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C