TNPW0805118KBETA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0805118KBETA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 118K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Series :
TNPW
Max Power Dissipation :
125mW
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Composition :
Thin Film
Resistance :
118kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Feature :
Military
Power Rating :
125mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Width :
1.2446mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
2.0066mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW0805118KBETA
Vishay / Dale TNPW0805118KBETA
TNPW Series, Thin Film, 118kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C