TNPW060379R6BEEA
Mfr.Part #
TNPW060379R6BEEA
Description
RES 79.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
75V
Resistance :
79.6Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Thin Film
Height :
558.8μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Datasheets
TNPW060379R6BEEA
Vishay / Dale TNPW060379R6BEEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 79.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C